מצוקת האשראי לאחר משבר הקורונה | החברה שתעשה לכם סדר

בשיאו של משבר הקורונה, נשמעו קריאות נגד הבנקים שאינם מסייעים מספיק למשק. גם בנק ישראל קרא לבנקים לשחרר יותר אשראי ולנהוג יותר בסבלנות כלפי לקוחות שנקלעו לקשיים. בשנים האחרונות נצפתה מגמת עליה בהלוואות שבידיי הציבור, היקף ההלוואות בשוק עומד על יותר מ10 מיליארד שקלים. 

שמואל פיקסמן מנכ"ל חברת פיקסמן סוכנות ביטוח ועמיתיו, מכירים את כל מערכת ועובדים בעיקר עם חברות מתוך בתי השקעות. הם בקשר שוטף עם הפקידים והעובדים ומכירים היטב כיצד הם חושבים ופועלים. מסתבר שלפעמים פקיד טועה והלקוח אינו מבין זאת, ופיקסמן ביטוחים יודעים לפנות לאותו פקיד ולומר לו "טעית".

מצוקת האשראי

ניתן לומר שמי שיצר את מצוקת האשראי  זה בראש ובראשונה השלטון בארץ, ומצב כזה קורה כשהציבור נמצא בתקופה בה העסקים נפתחים ונסגרים ללא בקרה ואי-וודאות. אין ספק שבנק זה עסק לכל דבר והוא צריך את הוודאות שהוא מקנה אשראי עסקים. 

"חייב לומר ביושר, הבנקים הם לא עמותה או מלכ"ר, הם צריכים לדעת שהם נותנים אשראי לחברה מסוימת שתוכל להחזיר אותו בחזרה. בגלל החוסר ודאות הבנקים ישר עוצרים את האשראי וזה מה שיצר את מחנק האשראי במשק" 

חוק האשראי בבנק ישראל

חוק נתוני אשראי מגדיר את המידע הפיננסי הנאסף על הלקוח ודרכי הפצתו הלאה, ומסדיר דרך לשיתוף בנתוני אשראי של הגופים הפיננסים השונים. בנק ישראל אחראי על איסוף נתוני אשראי , כך שכל אזרח במדינת ישראל מדורג בין 1-1,000 וע"פ נתונים אלה הוא מוגדר כלקוח אשראי טוב או לא וכך יודעים אם לתת לו אשראי או לא. לדבריו של פיקסמן " בנק ישראל טוען שהוא הוציא את החוק כדי ליצור תחרות בין החברות חוץ בנקאיות אבל בפועל זה לא קורה ולדעתי זה כי בנק ישראל הוציא את הדירוג אשראי כדי להגביל את כמות הצ'קים שיש בחוץ ולהיות בפיקוח"

"בעלי עסקים דרשו יותר פירוט ואינפורמציה ולמעשה חוק האשראי אפשר לבנק ישראל להעתיק את פירוט חשבון בנק שלנו ויש לו מידע 3 שנים אחורה – מה הפעילות שלנו, אם חזרו צ'קים, חתמנו ערבות וכדומה…"

ליצירת קשר עם פיקסמן סוכנות לביטוח השאירו פרטים

ההבדל בין הלוואה בנקאית להלוואה חוץ בנקאית

אחד ההבדלים העיקריים בין הלוואה בנקאית להלוואה חוץ בנקאית הוא שהלוואות חוץ בנקאיות הן בדרך כלל כי אנשים קיבלו סירוב להלוואה מהבנק. "בן אדם שכיר היום יכול לקחת הלוואה ועד שהוא לא יסיים אותה הוא לא יכולה לקחת עוד הלוואה". בהלוואה חוץ בנקאית יש את האופציה לקבל הלוואה גם כשהבנק מסרב לך.

מה השתנה בתנאים שהפך את הקופות לאטרקטיביות להלוואות חוץ בנקאיות יותר מאשר בנקים?

למעשה חברות שונות כמו: חברות ביטוח, פנסיה, קופות גמל וכדומה, מחזיקות היום הרבה כספים מה שלא היה בעבר וזה נותן להם אפשרות לתת הלוואות לאנשים פרטיים ולהרוויח ריבית – ממש כמו להשקיע בבורסה. ואין ספק שזו תהיה אלטרנטיבה שפויה מבחינת ריביות נמוכות יותר ולכן זה עדיף על-פני בנקים.

" מי שרוצה לקחת הלוואה ולשלם כמה שפחות – חברות הביטוח הם אלטרנטיבה טובה בתנאי שיש לך חיסכון פנסיוני או משהו"

קורונה והלוואות

בנקים נותנים הלוואות בתנאי הכנסת המשכורת של אותו אדם, ולכן אדם שהוא מובטל אפילו שהוא מקבל כסף מביטוח לאומי זה לא נחשב הכנסת משכורת. שמואל פיקסמן מסביר לנו מהן האלטרנטיבות והאופציות לקבל הלוואה במקרה כזה – "ישנם פדיונות של כספים פנסיונים, יש חברות שנותנים הלוואות לאדם שהוא מובטל וחי מביטוח לאומי, הלוואה של עד 15,000 שח".

התנאים לזכאות קבלת הלוואה

רבים מאיתנו נתקלים ביום יום בהמון הוצאות לא צפויות ושגרתיות – לכן הלוואה יכולה לתת רווח כלכלי.  פיקסמן מספר "קודם כל זה תלוי מאיזה חברה אתה לוקח הלוואה חוץ בנקאית, מרבית החברות היום מסתכלות על חיווי אשראי. השוק מתחלק ל2 חלקים :

חיווי אשראי 

חוות דעת שמקבלים, אם אתה תקין או לא תקין, וניתן לשייך את זה לירוק ואדום. מה הכוונה ? במידה בחזרו לך יותר מ5 צ'קים, פשטת רגל וכדומה, זאת אומרת שקיימת נורית אדמה ו אתה לקוח אדום. אך אם היסטוריית האשראי שלך תקינה והכל בסדר אתה לקוח ירוק. 

דירוג אשראי

דירוג אשראי הוא בין 1-1,000 וזה מנוהל ע"פ דוח עו"ש שלנו המצב בחשבונות. החיווי אשראי יכול להיות טוב אבל כמות ההלוואות שלי גבוהה, זה אומר שדירוג האשראי שלי יהיה נמוך ומכאן לכל חברה יש רף דירוג אשראי שלפיה הם יודעים למי לתת אשראי ולמי לא.

ליצירת קשר עם פיקסמן סוכנות לביטוח השאירו פרטים

חדשות נוספות

יצירת קשר