סייבר ואבטחת מידע – האם יש הבדל ביניהם?

האם יש הבדל בין אבטחת סייבר לאבטחת מידע? לא זו בלבד שזו שאלה נהדרת, אלא שהיא גם חוזרת על עצמה שוב ושוב בקרב שואלים רבים, חלקם מומחים בעצמם לאבטחת מידע. אבטחת סייבר ואבטחת מידע קשורים קשר הדוק כל כך שלעתים קרובות הם נחשבים לשם נרדף. אבל, יש כמה הבחנות חשובות בין השניים.

להלן, נסביר את ההבדלים ביניהם וכן מה הם תחומי החפיפה ביניהם:

מהי אבטחת מידע?

אבטחת מידע היא דרך נוספת לומר “אבטחת נתונים”. אם אתה מומחה לאבטחת מידע, הדאגה שלך היא לחיסיון, תקינות וזמינות הנתונים שלך. בימינו, נתונים עסקיים מודרניים נמצאים בשרתים, מחשבים שולחניים, מחשבים ניידים או אי שם באינטרנט – אך לפני עשור, לפני שכל המידע הסודי הועבר לרשת, הוא ישב בתיקייה בארון – ועדיין אפשר למצוא מידע חסוי שלא נמצא על הרשת, בין אם מדובר בתיקיות מידע פיזיות או ברשתות תקשורת שאינן מחוברות לאינטרנט.

כאשר עוסקים באבטחת מידע, בעצם מנסים לוודא שהנתונים בכל צורה שהיא נשמרים מאובטחים. לכן, מישהו עשוי להיות מומחה לאבטחת מידע מבלי להיות מומחה לאבטחת סייבר.

shutterstock

מהי אבטחת סייבר?

אבטחת סייבר היא כל הגנה על נתונים שנמצאים בצורה אלקטרונית (כגון מחשבים, שרתים, רשתות, מכשירים ניידים וכו’) מפני פגיעה או תקיפה. חלק מזה הוא זיהוי מה הם הנתונים הקריטיים, היכן הם נמצאים, חשיפת הסיכון שלהם והטכנולוגיה שעליך ליישם על מנת להגן עליהם.

אבטחת מידע ואבטחת סייבר – מהן נקודות הדמיון?

קיים רכיב אבטחה פיזי גם לאבטחת סייבר וגם לאבטחת מידע.

אם יש לך מחסן מלא במסמכי נייר חסויים, אתה זקוק בבירור לאבטחה פיזית כדי למנוע מאנשים לחטט במידע. וככל שיותר נתונים הופכים לדיגיטליים, תהליך ההגנה על הנתונים דורש כלי אבטחת IT מתקדמים יותר. לכן, למרות שאתה לא יכול לשים מנעול פיזי במחשב שולחני, אתה יכול לשים מנעול על דלת חדר השרת שלך. במילים אחרות, אם הנתונים שלך נשמרים בצורה פיזית או דיגיטלית, עליך להיות בטוח שיש לך את כל בקרות הגישה הפיזיות הנכונות כדי למנוע מאנשים לא מורשים לקבל גישה.

שניהם לוקחים בחשבון את ערך הנתונים.

אם אתה עוסק באבטחת מידע, הדאגה העיקרית שלך היא הגנה על נתוני החברה שלך מפני גישה בלתי מורשית מכל סוג שהוא – ואם אתה נמצא בתחום אבטחת הסייבר, החשש העיקרי שלך הוא הגנה על נתוני החברה שלך מפני גישה אלקטרונית בלתי מורשית. אך בשני התרחישים, יש חשיבות עליונה לערך הנתונים.

לסיכום

קל להבין מדוע אנשים רבים דנים באותה נשימה על אבטחת סייבר ואבטחת מידע. בימינו, עם הדיגיטציה הגוברת של מידע, יש פחות ופחות הבדלים בין שני התחומים ולכן כל כך הרבה אנשים אינם מבדילים בין אבטחת סייבר ואבטחת מידע.

חדשות נוספות

יצירת קשר