האם מחירי הדירות יעלו או ירדו?

אף אחד כמובן לא יכול לדעת מה יקרה למחירי הדיור, אבל יש בהחלט תהליכים שבוודאות יגרמו לירידה או עלייה. במאמר הבא נציג כמה תרחישים כאלה ונבין איך הכי כדאי להיערך עליהם

מחירי הדיור בישראל נמצאים במגמת עלייה כבר כמה שנים ברצף. מבחינה כלכלית, זה קורה בגלל שיעורי ריבית נמוכים מאוד שגורמים לשני תהליכים מקבילים.

תהליך אחד הוא שזול יותר לקחת הלוואה מהבנק ולהשתמש בה על מנת לממן עסקאות של מיליוני שקלים בהון עצמני נמוך. במקביל, תהליך אחר הוא שמשקיעים לא מרוויחים תשואה מתוכניות החיסכון הרגילות – לכן הם פונים לשוק הנדל"ן.

שני תהליכים אלו יוצרים עלייה בביקוש, שפוגשת היצע קשיח ותהליך מסורבל ואיטי של אישורי בנייה חדשים. התוצאה היא עליית מחירים, שאף אחד לא באמת יודע מה עומד להתרחש סביבה.

 

תרחישים ריאליים סביב מחירי הדיור

מה שכן אפשר להצביע עליו הם מספר תרחישים רלוונטיים, שחלקם יגרמו לכך שמחירי הדיור יעלו – בעוד חלקם דווקא יגרמו לכך שהם יירדו. אז גם פה, חשוב להקדים ולומר שאין אף אדם בעולם שיודע מה יוליד יום. במקום זה, מנסים להתמקד בתהליכים עם ביסוס וניסיון כדי להסיק מהם לגבי התוצאות האפשריות.

 

כך מחירי הדיור ירדו

בתרחיש הראשון, המדינה תגדיל את היצע הקרקעות ואת מספר הפרויקטים במיוחד של דירות בנהריה שמיועדות למגורים או להשכרה. ככל שיהיה היצע גדול יותר, כך ביקוש קשיח שנובע מהתנהגות הריבית ורצונות המשקיעים יקבל מענה. כאשר הביקוש פוגש פחות או יותר את ההיצע, המשמעות היא ירידת מחירים מסוימת.

בתרחיש השני, המדינה תעלה את שיעורי הריבית. זה יהפוך את רכישת הדירות למכירה באשקלון לבלתי אפשרי עבור חלק גדול בציבור, כמו גם יחזיר את המשקיעים לתוכניות חיסכון או אפיקי חיסכון אלטרנטיביים. במקרים כאלה, הדגש הוא על הורדת הביקוש ולא על הגדלת ההיצע. עם זאת, כמובן שאפשר לבצע את שני התרחישים ביחד.

 

כך מחירי הדיור יעלו

התרחיש הראשון של חדשות עשר בו מחירי הדיור ממשיכים לעלות מבוסס למעשה על המשך המצב הקיים. אם המצב הקיים ממשיך והיצע הדיור נשאר נמוך בעוד הביקוש עולה, התוצאה תהיה ירידת מחירים. מהבחינה הזו, לא אמור להיות שום הבדל בין 2009, 2019 ו-2029.

תרחיש שני שבו מחירי הדיור יעלו מבוסס על נטייה חברתית. אם הלחץ לקנות דירה ימשיך בגלל נטיות חברתיות כאלה ואחרות, זה יגרום לעלייה בביקוש ואז גם לעוד עליות מחירים והשקעות.

חדשות נוספות

יצירת קשר