דרכים לכיבוי שרפות

היכרות עם דרכים שונות לכיבוי שריפות היא הפתרון הכי יעיל למניעת נזק בלתי הפיך לציוד, למבנה וכמובן לחיי אדם. בנוסף, כדאי להכיר את הדרכים השונות בשביל לדעת מתי אין ברירה אלא להזמין את כוחות הכיבוי וההצלה

האופן שבו בוחרים לכבות שריפה משפיע באופן ישיר על הסיכוי לנזק לחיי אדם, לציוד או למבנה. אם למשל לא בוחרים את הדרך הנכונה ואת הציוד לכיבוי אש הנכון, המשמעות עלולה להיות התפשטות עוד יותר מהירה של השריפה וההתלקחות. בנוסף, זה עלול לעכב את הזמנת כוחות הכיבוי ואף לגרום נזקים בלתי הפיכים.

החדשות הטובות של חדשות עשר הן שיש דרכים שונות ואפקטיביות לכיבוי שריפות. בשביל ליישם את אחת הדרכים הללו, רק צריך לדעת מה מאפיין אותן.

 מהם ארבעת הדרכים הקימים?

כיבוי בעזרת מים

הדרך הכי שכיחה לכיבוי שריפות היא להשתמש במים. המטרה היא לנצל את המים כחומר טבעי לגיבוי שריפות ואת הזמינות שלהם בברז. מבחינה פיזיקלית, מה שקורה הוא שהמים מקררים את החומר הבוער וסופחים כמות גדולה הרבה יותר של חום בזמן שהם מתאדים ומשנים מצב צבירה. בפועל, זה אומר שכדאי לרסס ולפזר את המים כדי לאדות כמה שיותר מהם וכך לספוח כמה שיותר חום.

 

כיבוי בעזרת אבקה

גם אבקת כיבוי שריפה היא דרך יעילה וזמינה להתמודד עם סוגים שונים של דליקות והתלקחות. אבקת הכיבוי מתאימה לכל סוגי השריפות, היא נמצאת בתוך מטף כיבוי אש זמין שאותו אפשר להפעיל גם ללא אף סוג של ניסיון קודם והיא מסייעת לעכב התלקחות עד להגעת כוחות הכיבוי וההצלה. עם זאת, כדאי לדעת שאיכות האבקה ויעילות הכיבוי נקבעים לפי קריטריונים שונים ובהם זרימה, יכולת לדחות רטיבות, אחידות החלקיקים ושטח הפנים של הגרגרים.

 

כיבוי בעזרת קצף

כיבוי שריפות של נוזלים דליקים מבוסס על שימוש בקצף. כאן משתמשים בעיקר בקצף ולא במים, כדי למנוע התלקחות חוזרת ועל מנת להשיג יכולת השנקה של האש. כמו כן, היתרון של כיבוי בעזרת קצף בא לידי ביטוי בכך שהוא מתאים לשטח פנים גדול.

 

כיבוי בעזרת גז

שיטות מתוחכמות יותר של כיבוי שריפה מבוססות על שימוש בגז. בין היתר, השימוש בגז שכיח בחללים סגורים שבהם אין השפעה של רוחות או תנאי מזג אוויר חיצוניים ולכן בהם הוא גם יותר אפקטיבי. יתרה על כך, כדאי להתייעץ עם בעלי מקצוע לגבי היתרונות של כיבוי בעזרת גז בעיקר במקומות מועדים לפורענות: חללי תעשייה, מקומות עם חומרים מסוכנים, מוסדות ציבור וכו'.

חדשות נוספות

יצירת קשר