דירות להשקעה בבודפשט – מה הממשלה ההונגרית חושבת על כל זה?

אחוז ההשקעות הזרות מרקיע שחקים, מחירי הדירות להשקעה בבודפשט נמצאים בעלייה אסטרונומית, מה חושבת הממשלה ההונגרית על כל המצב, והאם אפשר לצפות לשינוי במדיניות הממשלה בשנים הקרובות?

השקעה בנדל"ן היא עסק מסובך: משקיעים זקוקים לידע נרחב אודות המצב הכלכלי בשוק, ידע במיסוי, הבנה בפוליטיקה ותמורות בזכויות בעלי קניין כדי לקבל החלטה נבונה.

היות שמרבית האנשים אינם מחזיקים בכל הידע הדרוש, החלטות מתקבלות פעמים רבות בלי הבנה עמוקה של נושאים קריטיים. במאמר זה, אנו נסקור את מצב הממשלה ההונגרית וננסה לחזות את הסיכוי שהממשלה הבאה של הונגריה תמשיך במדיניות מאירת פנים כלפי משקיעים זרים ותבטיח שהשקעה בדירות להשקעה בבודפשט תישאר משתלמת לשנים רבות קדימה.

מה הסטטוס קוו הנוכחי?

‏נכון לרבעון הרביעי של 2020, הונגריה עדיין מקדמת השקעות זרות בידיים פתוחות: השכירות אינה מוסדרת ונתונה לשיקול הדעת הבלעדי של בעל הבית, הצדדים חופשיים לנהל משא ומתן על שיטת העלאת שכר הדירה שהם מעוניינים לתכנן. הצדדים המתקשרים יכולים להסכים באופן חופשי על תנאי התשלום ותנאים אחרים.

הסכם השכירות עשוי להיות מוגבל לתקופה קצרה או להיחתם לתקופה בלתי מוגבלת, או עד להתרחשות של תנאי מסוים המוגדר בהסכם. על בעל הדירה למסור לשוכר הודעת סיום לפני תאריך התפוגה של החוזה.

מיסוי השקעות נדל"ן בבודפשט אינו גבוה ומיועד למשוך השקעות נדל"ן זרות. ניתן להשקיע בקלות בדירות להשקעה בבודפשט גם ללא אזרחות הונגרית.

מה קורה בפוליטיקה המקומית?

מאז עלייתו לשלטון בשנת 2010 ריכז ראש הממשלה הלאומני של הונגריה ויקטור אורבן את התקשורת בידיו, והתעמת בקביעות עם בריסל בנושאי הגירה ושלטון חוק. צמיחה כלכלית חזקה מאז המשבר הגבירה את הפופולריות שלו, והניעה אותו ואת מפלגתו, פידז (האיחוד האזרחי בהונגריה) לניצחון בבחירות 2014, ושוב בבחירות הלאומיות 2018, עם רוב של שני שליש. ברית Fidesz – KDNP זכתה ברוב של שני שלישים, עם 133 מושבים מתוך 199.

התפנית – ומה המשמעות לגבינו?

לפי בדיקה של חדשות 10 באוקטובר 2019 ניצחה האופוזיציה במפתיע את מועמדו של אורבן לראשות עיריית בודפשט וזכתה ב -10 מתוך 23 הערים המרכזיות בהונגריה. הדחף היה אי שביעות רצון עירונית רחבה, ואסטרטגיית ברית בין מפלגות האופוזיציה כדי לאפשר להם להציג מועמדים יחידים.

הסמכותנות הגוברת של אורבן למעשה פוגשת בהתנגדות גוברת. בצעד לקראת הקמת מדינה "לא ליברלית", באפריל 2017 הטיל הפרלמנט ההונגרי מגבלות מחמירות על אוניברסיטאות זרות, מהלך המכוון בעיקר כלפי האוניברסיטה המרכז אירופית (CEU), שנוסדה על ידי הפילנתרופ ותומך הארגונים הלא ממשלתיים ההונגריים ג'ורג 'סורוס. נאסר לקבל סטודנטים חדשים לאחר ה- 1 בינואר 2019, ה- CEU השיק מחדש את כל התארים המוסמכים בארה"ב בווינה החל מספטמבר 2019.

במאי 2017 התרחשו בבודפשט מחאות גדולות נגד שחיתות ברחוב, שהביעו תמיכה ב- CEU וארגונים לא ממשלתיים. במהלך אותו חודש הביעו שני דוחות מיוחדים של האו"ם גם את התנגדותם נגד טיוטת ממשלת הונגריה "הצעת חוק לשקיפות ארגונים הממומנים מחו"ל" שתגביל את פעילות העמותות. הצעת החוק הועברה בסופו של דבר כחוק ביוני 2017.

עדיין מעוניינים בצמיחה כלכלית – עלייה צפויה במחירי דירות להשקעה בבודפשט

למרות ההפגנות הסוערות שהתרחשו שנה שעברה, נראה שחוסר השקט הופנה בעיקר כלפי השחיתות ולא כנגד משקיעים זרים. אזרחי הונגריה הם העיקריים שנהנו מהצמיחה הכלכלית בעשר השנים האחרונות – והם אינם מעוניינים להפסיק את המגמה. אנו מעריכים שבין אם אורבן יישאר לקדנציה נוספת או יוחלף במועמד אחר, דיארות להשקעה בבודפשט ימשיכו לעלות אחרי ירידה צפויה באמצע 2021 שתתרחש בשל משבר הקורונה. אנו אף מעריכים שייתכן שהמיסים ירדו אף יותר כדי למשוך משקיעים זרים להשקעה בהונגריה.

חדשות נוספות

יצירת קשר