גידול במעי הגס ודרכי טיפול

כפי שכולכם בוודאי כבר יודעים, גידול במעי הגס זהו למעשה סרטן שמתחיל את דרכו במעי הגס. אולם במידה והגידול אינו מתגלה בזמן ואינו מטופל, הרי שהוא עלול להתפשט לשורה רחבה של איברים אחרים, ביניהם הריאות, הכבד וכיוצא בכך. למעשה, מדובר על הסרטן השני בשכיחותו במדינת ישראל בקרב גברים יהודים, והשני בשכיחותו בקרב גברים ערבים, והשני בשכיחותו בקרב נשים יהודיות וערביות. על כן, במטרה לעשות לכם מעט סדר בבלאגן, ריכזנו עבורכם למאמר הבא את כל מה שחשוב לדעת ולהכיר מקרוב בנושא.

רגע, מהו המעי הגס?

המעי הגס הוא למעשה החלק האחרון של מערכת העיכול, בעוד כי אורכו עומד על כמטר וחצי בקרב אנשים בוגרים. אל המעי הגס מגיעות כל אותן שאריות מזון שלא עוכלו בקיבה וכן גם במעי הדק. כמו כן, ראוי לציין כי המעי הגס מלכד לתוכו את אותן השאריות וממצק אותם בעזרת ספיחת נוזלים ומלחים. בסופו של תהליך, אותן שאריות מוצקות מוצאות מהמעי הגס מבעד לפי הטבעת.

מה גורם לגידול במעי הגס?

בעת בה אנו מדברים על גידול במעי הגס, הרי שמקורו של הדבר במרבית המקרים, הוא בפוליפים. פוליפ הוא בעצם בליטה בשרנית אשר גדלה מהדופן הפנימי של המעי הגס ישירות אל חלל המעי. זאת בעוד כי ישנם סוגים שונים ומגוונים של פוליפים, ביניהם פוליפים אדנומטוטיים אשר נקראים אדנומות. למעשה, בשיעור קטן מהאדמונות אשר גדלות בקצב איטי במיוחד של מילימטר בשנה, עשוי להתפתח גידול ממאיר לאחר תקופה של שנים. במילים אחרות – הסיכוי שהאדנומה תהפוך לסרטנית תלוי בצורה ישירה בסוג שלה וכן גם בגודלה. גידול במעי הגס.

כיצד ניתן לטפל בגידול במעי הגס?

בדומה לשאר דרכי הטיפול בסוגי הסרטן השונים, גם כאשר מדובר על גידול במעי הגס, עומדים לרשות עולם הרפואה שלושה כלים עיקריים שבאמצעותם ניתן לבצע טיפול במחלה: ניתוח, טיפול תרופתי והקרנות.

  • ניתוח – מדובר על הטיפול הראשוני שניתן כאשר מדובר על גידול במעי הגס, בעוד כי את הניתוח יש להתאים בהתאם לדרגת הגידול ובהתאם למיקומו. במסגרת הניתוח, מסיר הרופא המטפל את אותו החלק של המעי בו ממוקם הגידול, ובמידת האפשר – מחברת את שני הקצוות הפתוחים. כמו כן, מסיר הרופא המטפל את בלוטות הלימפה אשר סמוכות למעי, מהסיבה הפשוטה שמדובר על המקום הראשון שאליו עשוי הסרטן להתפשט. על כן, במידה ובעקבות סיבה כזו או אחרת לא ניתן לחבר את קצוות המעי, יעלה אותו הרופא אל פני העור בדופן הבטן.
  • טיפול תרופתי – יחד עם חלוף השנים האחרונות נכנסו לשימוש, בנוסף לתהליך הכימותרפיה הוותיק, שורה רחבה של תרופות ביולוגיות חדשניות שכל תפקידן הוא לפגוע בצורה ממוקדת ביכולת של התאים הסרטניים להתרבות ולשגשג בגופו של האדם.

 

 

חדשות נוספות

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יצירת קשר